Щоб відповісти на це питання розглянемо ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Перш за все дана стаття надає роз’яснення, що інформація з реєстру надається у формі витягу, виписки або інформаційної довідки. Зазначена стаття звучить так: «Інформація з Державного реєстру прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень надається органом державної реєстрації прав, нотаріусом у формі витягу, інформаційної довідки та виписки.» Отже нотаріусом, а через кому державним реєстратором, але наступний абзац цієї ж статті висвітлює інформацію наступним чином :«Надання інформації з Державного реєстру прав здійснюється нотаріусом у формі витягу», отже лише у формі витягу!
Що ж потрібно подати нотаріусу для отримання такого витягу?
Перш за все з’ясуємо які ж саме витяги існують:
З технічної точки зору – Витяг з Державного реєстру прав власнику об’єкта нерухомого майна; Витяг з Державного реєстру прав про державну реєстрацію іпотеки; Витяг з Державного реєстру прав про державну реєстрацію обтяження; Витяг особі , яка має речове право на чужє майно… Пошук здійснюється за адресою нерухомого майна або за параметрами суб’єкта.
Хто має отримати зазначені вище витяги:
1)власник нерухомого майна або уповноважена особа (тобто особа, що діє по довіреності);
2) особа, яка має речове право;
3)спадкоємець або уповноважена особа по дорученню;
4) власник/співвласник нерухомості;
5)будь-яка фізична або юридична особа у разі отримання Витягу з ДРП про державну реєстрацію іпотеки, обтяження.
З цього робимо висновок, що для отримання витягу з ДРРПНМ необхідно подати Державному реєстраторові-нотаріусу наступні документи:
– паспорт, ідентифікаційний код;
– правовстановлюючі документи;
– доручення за необхідністю;
– договір ( правочин), що підтверджує наявність речових прав у суб’єкта цих прав.
– свідоцтво про смерть та документи, що підтверджують родинні зв’язки зі спадкодавцем;
– іпотечні договори ,тощо.
Також хотілося б звернути увагу на те, що у разі якщо розділ на об’єкт нерухомого майна не відкрито в ДРРПНМ, або до спеціального розділу ДРРПНМ не перенесено інформацію про обтяження, то у Витязі не відобразиться жодної інформації за результатами пошуку, і реєстратор має роздрукувати Витяг про відсутність інформації в реєстрі.
! Увага при оформленні витягу власнику нерухомого майна – витяг формується лише стосовно одного об’єкту нерухомості, неможна роздрукувати витяг стосовно всіх об’єктів нерухомості одразу, тобто за кожен витяг оплата здійснюється окремо щодо кожного майна.