Посвідчення довіреності. Згідно зі ст. 237 Цивільного кодексу України існують три види представництва: договірне, представництво, яке виникає за законом і представництво, яке виникає з акту органу юридичної особи.
Таким чином, представництво за договором може здійснюватися за довіреністю, а представництво за довіреністю може виникати з акту органу юридичної особи (ст. 244 ЦК України). Виходячи з вищезазначеного, випливає деяка схожість між поняттями «довіреність» та «представництво». Нижче розглянемо саме відмінності:
По-перше, довіреність є односторонньою угодою, а представництво – двостороннім договором. Довіреність – це документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами (підписується тільки з боку довірителя). А представництво – це правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (підписується як з боку довірителя так і з боку представника).
По-друге, разом з вищевикладеним, не слід забувати про ст. 58 Закону України «Про нотаріат» – нотаріус може оформити довіреність як від декількох осіб, так і на декількох осіб.
По-третє, підставою виникнення договірного представництва є договір доручення, в такому випадку видача довіреності – обов’язкова, але не навпаки «немає договору – немає довіреності», а підставою для видачі довіреності може бути не тільки договір, а й акт органу юридичної особи.
Все це, в свою чергу, впливає на перелік документів, які подаються нотаріусу для оформлення довіреності або договору доручення.
Отже, для посвідчення довіреності нотаріусу необхідно надати:
Для оформлення договору доручення необхідні паспорта та ідентифікаційні номери обох сторін.