СТАТТІ ТА ПУБЛІКАЦІЇ

Генеральна довіреність на авто і 5 найпоширеніших помилок

 

1

Сьогодні, я хотіла б торкнутися питання, з яким досить часто звертаються клієнти, які бажають продати або купити машину з мінімальними витратами. Перше, що спадає на думку –генеральна довіреність на авто, на жаль, більшість людей розглядає цей спосіб як найпростіший і найдешевший при  купівлі-продажу автомобіля, не замислюючись скільки підводних каменів ховається за такою «угодою», якої з юридичної точки зору не існує в принципі.

Згідно з положенням п.3 ст. 244 Цивільного кодексу України, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Головна відмінність генеральній довіреності від договору купівлі – продажу авто полягає в тому, що видача довіреності не тягне за собою переходу права власності на автомобіль.

Отже, п’ять найпоширеніших помилок при оформленні генеральної довіреності:

По-перше, «уявний покупець», а правильніше буде сказати довірена особа, по генеральній довіреності на автомобіль не має права укласти угоду з самим собою. Хоча, як показує практика клієнти неодноразово помиляються, вважаючи, що зможуть згодом переоформити автомобіль по генеральній довіреності самі на себе – тобто купити автомобіль, який йому доручили продати.

По-друге, на практиці стикаємося з наступним оманою, а саме «не можу на себе – отже – можу на дружину». Подібного роду угоди також можна віднести до «угод із самим собою». При укладенні договору купівлі-продажу в якості довіреної особи, з тимчасовими повноваженнями розпоряджатися автомобілем, з одного боку, зі своєю дружиною, з іншого боку, чоловік використовує грошові кошти, нажиті в шлюбі. Таким чином, майно, придбане в шлюбі, відповідно до вимог сімейного законодавства вважається спільною власністю подружжя.

По-третє, дія генеральної довіреності може бути припинена в будь-який момент довірителем, тобто власником автомобіля, і для цього зовсім необов’язкова згода довіреної особи. Стаття 249 Цивільного кодексу  України зобов’язує довірителя лише повідомити довірену особу про припинення дії довіреності. У цьому випадку для «мнимого покупця» дії довірителя спричинять повернення автомобіля законному власникові.

По-четверте, при необхідності справжній власник автомобіля також може передоручити своє авто третім особам і для цього теж абсолютно не є обов’язковою наявність згоди мнимого покупця.

По-п’яте, як бути зі штрафами або іншими незаконними діями з використанням транспортного засобу представником по генеральній довіреності. Такі «забавки» не залишать без уваги законного власника.

Однак як свідчить практика українське населення віддає перевагу в більшості випадків оформленню генеральної довіреності у порівнянні з договорами купівлі автомобілів. Згідно зі статистичними даними Прес-служби Міністерства юстиції України «… договорів відчуження автомобілів з початку 2012 року скоротилося на 53% в порівнянні з 2011 роком . Протягом перших 6 місяців поточного року в Україні на вторинному ринку було відчужено 1029 автомобіля. Для порівняння в 2011 році за такий самий період було відчужено 2204 автомобіля … »(даний матеріал запозичений з сайту Української нотаріальної палати).
Автор: Черноволова Елена